Odwiedź też:
RSS
Jak zrobić torebkę na prezent?
2012-12-15 08:08:32

Zbliżają się Mikołajki i Gwiazdka. Przygotowujemy prezenty i... no właśnie, wypadałoby je w coś zapakować. Na przykład w ozdobną torebkę, która sprawdzi się nawet w przypadku "nieforemnych" podarunków.

Papierową torebkę na prezent możesz kupić w sklepie, ale możesz ją też zrobić własnoręcznie: wtedy będzie miała dokładnie taka wielkość i styl, jakie pasują do prezentu, który chcesz w nią zapakować.

Potrzebny będzie ozdobny papier do pakowania prezentów (choć, przy odrobinie wyobraźni, możesz zrobić taką torebkę także ze zwykłego papieru do pakowania, czy nawet z gazety;))

Na początek ustal, jaką wielkość ma mieć torebka (najlepiej mierząc prezent, który ma się w niej znaleźć). Poszukaj czegoś o takich (lub zbliżonych) wymiarach i w kształcie podobnym do tego, jaki ostatecznie ma mieć torebka. Ważne jest, aby był to przedmiot bez "wypustek", które mogłyby podrzeć papier. Ja znalazłam drewniany klocek, który będzie "formą" torebki (równie dobrze może to być np. pudełko).

Z papieru wycinamy prostokąt, którego szerokość to obwód planowanej torebki (+ ok 2 cm na klejenie), a wysokość odpowiada planowanej wysokości + głębokości torebki.

Np. jeśli chcesz, żeby torebka miała 10 cm wysokości, 6 cm szerokości i 4 głębokości, wymiary te liczysz tak:


szerokość prostokąta = 2 * 6 cm (szerokość) + 2 * 4 cm (głębokość) + 2 cm (na klejenie) = 22 cm

wysokość prostokąta = 10 cm (wysokość) + 4 cm (głębokość) = 14 cm.

(Na widocznych zdjęciach powstaje torebka w innych wymiarach).

Klocek owijamy papierem, jedną z krawędzi (tę, która ma być na wierzchu - to jest istotne przy niektórych wzorach papieru) smarujemy klejem.

Po czym sklejamy, owijając ciasno klocek.

Następnie odwracamy klocek do góry dnem. Z tej strony powinno wystawać trochę papieru, z którego powstanie spód torebki. Zaginamy do środka szersze brzegi papieru, w węższych po zagięciu powstaną "trójkąty" lub "trapezy" - je również zaginamy do środka, dbając o to, aby były pozaginane równo.

Następnie przyklejamy "trójkąty" lub "trapezy" klejem. Ewentualny nadmiar kleju należy dokładnie wytrzeć.

Torebkę odwracamy i pozostawiamy, z klockiem w środku, do wyschnięcia.
(Uwaga! Ponieważ nadmiar kleju może wypłynąć, nie stawiaj go na powierzchni, której nie chcesz zabrudzić, ani na niczym, co może się przykleić - np. na papierze.)

Kiedy klej zaschnie, ostrożnie wyjmij ze środka klocek i lekko podwiń górną krawędź torebki.

Zrób dziurkaczem po dwie dziurki z każdej strony, nie wyżej niż 0,5 cm od górnego brzegu.

"Sklepowe" torebki zwykle mają przeciągniętą przez dziurki nitkę lub sznurek, ale w przypadku ozdobnych papierów lepsza może być dobrana do nich wstążka lub koronka.

Gotowa torebka wygląda tak:

 
Warszawa
 

Copyright Reporter.pl 1996-2013